Prečo Tibetský Španiel?

Ako sme prišli k tibeťáčikovi

Pre plemeno tibetského španiela sme sa rozhodli po tom, ako sme zvážili naše očakávania od najmladšieho prírastku do rodiny a tiež naše možnosti.
Keďže ľudia šľachtia plemená psov tisícky rokov, každý človek si môže vybrať to, ktoré sa mu hodí naozaj najviac. Asi je zbytočné zdôrazňovať, že módnosť, či iba vzhľad je pre výber spoločníka do domácnosti na mnoho a mnoho rokov skutočne málo.


Vedeli sme, že psík/fenka by mal byť spoločenským plemenom. Vzhľadom k menším kynologickým skúsenostiam sme vylúčili všetky poľovnícke plemená a aj pracovné. Nádherné psy – chrty sa nám vylučovali veľmi ťažko, sú to skutočne majestátne psy.
Avšak vzhľadom k tomu, že sme už dopredu vedeli, že toľko pohybu, koľko by potrebovali, im každodenne nebudeme môcť dať, obrátili sme sa na atlas psov s cieleným zameraním na spoločenské plemená.

Ďalšou požiadavkou bola veľkosť psíka. Móda miniatúrnych psíkov nás neoslovila, ale je príjemné občas zobrať psa na ruky a nedostať pri tom svalovicu :)

V neposlednej rade sme sa zamerali na “údržbu” srsti psa. Sú ľudia, ktorí si nájdu záľubu v mnohohodinovom česaní psa, vídame ich na výstavách a obdivovanie týchto štvornohých maznáčikov je skutočnou pastvou pre oči. Avšak v podmienkach rodiny s množstvom pracovných povinností by bolo veľmi krátkozraké myslieť si, že by nám nadšenie každodenného hodinového česania vydržalo dlhšie ako pár týždňov.

Podmienky sme teda mali:

  • ani malý, ani veľký – t.j. môžem ho zobrať na ruky, ale omylom ho nezašľapnem :) v praxi do 30 cm
  • spoločník do rodiny, bez známok agresivity, prítulný, vnímavý
  • akceptujúci deti v rodine,
  • nenáročný na úpravu srsti
  • úžasný kukuč :)

Po preštudovaní psích atlasov už bola voľba jasná – existuje presne plemeno pre nás a je to tibeťáčik.

Tibetský španiel bol presne podľa našich predstáv. Úžasným bonusom boli aj dobré referencie ohľadom minimálnych genetických porúch a tzv. “prešľachtenia”.

S papiermi, či bez?

Túto otázky si ľudia dávajú a budú dávať stále. Bez ohľadu na vzdelanie, či finančnú situáciu. Snaha je jasne daná – ušetriť. Načo platiť naviac? Šteniatko s papiermi je ako taká malá poistka. Myslím to tak, že s určitou pravdepodobnosťou sa trafíme do štandardnu plemena a jeho povaha, exteriér, srsť bude pravdepodobne taká, pre akú sme si toto plemeno vyberali.

V šteniatku s papiermi mám istotou niekoľkých generácií uvedených predkov a tiež referencií zdravotného stavu chovateľov aj po mnohých generáciách. Nie je to teda vstupenka do výstavných kruhov, či prestíž. V chove tibetského španiela stačí naozaj veľmi málo na splnenie podmienok pre uchovnenie, v čechách ešte menej.  Posudzuje sa rodokmeň, exteriér a zdravotný stav zvieraťa.  Cena Preukazu pôvodu je jasne definovaná v sadzobníku Únie kynologických klubov a je to presne 7,- Eur. Takže rozdiel nie je v cene, ale v serióznosti, či ide o dobro plemena, alebo produkciu psíkov podobných tibetskému španielovi bez akejkoľvek kontroly a tiež zodpovednosti.

Každý kto tvrdí, že predáva nadpočetné šteniatko, alebo iný nezmysel, klame. Najčastejšie uvádzaný fakt je, že rodičia PP majú. V tom prípade hovoríme o skutočne zvláštnom človeku, ktorý chce mať  doma naozajstného tibeťáka ale nestojí mu zato, aby spravil tri kroky k tomu, aby krv a línia ostali zdokumentované a tiež budúcim majiteľom doprial pocit, že nekupujú “napodobneninu”. Nevážia si úžasnosť a skutočnú vzácnosť vlastného psa? Ja mám pocit, že je to iba zahmlievanie. Skôr ide o to, že ich psík je podľa nich vytúžené plemeno, ktoré im niekto predal alebo povedal, že sa na dané plemeno podobá a oni v dobrej viere chcú dopriať svojmu maznáčikovi ďalších potomkov. Je to ich voľba, ale budúci majiteľ šteniatka by mal vedieť, že ak nemá preukaz pôvodu, nemôže sa nazývať menom tohto plemena. Je to ako jazdiť autom jednej značky a tváriť sa, že ak prelepím logo, bude z neho iná značka. Tak to nefunguje.

Avšak tibetský španiel je málopočetné plemeno.

V tomto prípade by som si nevedela predstaviť kupovať “bezpapierového” psíka. Nevedela by som si totiž predstaviť, ako chovateľ, i keď nepapierových psíkov cestuje stovky aj tisíce kilomentrov za iným psíkom na krytie, kvôli tomu aby našiel iného nepríbuzného tibetského španiela, keďže je ich ako šafránu. Potom si vedie evidenciu generácii, aby sa vyhol nevhodnému kríženiu a v konečnom dôsledku takto vypiplané šteňa predal za “pár korún”. V prípade, že by mal všetkých doma, tak by ich musel mať desiatky. Asi každému je jasné, že ak máte doma mnoho psíkov a chcete sa im venovať, tak je to práca na plný úväzok a v cene šteniatka ju platím ja, ako človek, ktorý takého chovateľa podporujem. Potom je už len otázka, či kupujem skutočne psíka do rodiny, do bytu, alebo iba malého, milého, dedinského psíka, vychovávaného niekoľko generácii bez patričnej individuálnej pozornosti na dvore, ktoré sú oddelené drevenými ohradami ako pre hospodárske zvieratá.
Samozrejme, že cenový rozdiel je na prvý pohľad veľký, možno až 200 Eur, ale na druhej strane nám musí byť jasné, že kúpna cena psa je iba zrnkom v mori, koľko v skutočnosti stojí za psí život napríklad kvalitná veterinárna starostlivosť, vhodné krmivo a všetko, čo so psíkom súvisí. Mnoho ľudí by vedelo písať romány koľko zaplatili za neduhy lacného šteniatka, kým ho vypiplali.

Kde teda kupovať?

Poslednou otázkou bola vhodná voľba chovateľa. My sme pri výbere chceli nielen pekné šteniatko podľa fotky, ale skutočné poradenstvo. Človeka, ktorému môžem volať “vo dne v noci”, ak sa nám so psíkom čokoľvek nezdá. Človeka, ktorý nás rád uvidí aj potom, ako dostane peniaze na účet.

Rozhodli sme sa pre chovateľskú stanicu Lotosový kvet Tibetu, z ktorej pochádzajú obe naše slečny a nádherne zmenili celý náš život. Postupne k nim pribudol aj psík Danpo.

Tibeťáčikovia sa pre nás stali darom, sú magnetom na stretávanie vzácnych ľudí, ktorí sú rovnako naladení ako my. Postupne sme s pomocou rád od chovateľky s veľkým  srdcom – Ingrid Visolajskej, prebrali štafetu chovu a v tomto roku ju dúfam úspešne odovzdáme ďalej.

Andrea Hanusová
chovateľská stanica Donum Tibet